Kunstforeningens årlige busture siden 1993

2012 Fyn: Galleri Galschiøt, Odense – Frokost på Bryggeriet Flakhaven, Odense – Anders Draghes Gård (Østfyn KF), Nyborg – Galleri Ulriksholm – Kaffe på Tre Konger i Sorø.

2011 Bogø og Møn: Hans Chr. Rylander, Bogø – Klaus Titze pileflet, Bogø – Fanefjord Kirke – Frokost i Luffes Gård, Stege – Torben Keramik, Spejlsby – Galleri Warner, Møn – Kaffe i Lolles Gård, Nyord.

2010 Skåne: Gunilla Andrén og Göran Aulin, Helsingborg – Per Olaf Olsson, Helsingborg – Frokost og rundvisning på Wallåkra Stenkärlsfabrik – Jennifer Rahfelt, Mjöhult – Kaffe hos Flickorna Lundgren på Skäret.

2009 Midtsjælland: Tersløsegaard, Dianalund – Birgitte og Hans Börjesson, Fuldby – Frokost på Postgården i Sorø – Galleri Gl. Lejre, Dorte Smedegaard Philipsen – Keramikerne Lene Regius og PerWeiss – Kaffe i Ledreborg Slot.

2008 Nordsjælland – Galleri badevej Helsingør – Kronværkerne på Kronborg – Frokost på Café Kronen Kronborg – Else Secher, Gert Kisum og Gunni Engelstoft, Hornbæk – Rudolph Tegners Museum Dronningmølle – Kaffe på Ramløse Mølle.

2007 Nysø, Præstø og Stevns: Thorvaldsen-samlingen på Nysø – Hebsgaard Glaskunst – Frokost i Skipperkroen på havnen i Præstø – Inger Jepsen’s Galleri Bakkegården, Ebbeskov – Yvonne Erbs, Hønsehuset i Store Linde – Kaffe i Kratgården ved Ranes Banke.

2006 Vestlige Nordsjælland: Skulpturparken Veksølund – Skenkelsø, Hytholm Keramik – Frokost i Skipperstuen, Lynæs – Galleri Liisberg, Hundested – Økosamfundet Dyssekilde, Torup – Kaffe på Gerlev kro.

2005 Odsherred: Vallekilde – (Birgitte Kikamoto, Karen Trier) – Grevinge, trædrejer Jørgen Nordskov – Frokost i Høve Skovpavillon – ”Huset” i Asnæs – Nykøbing S, Galleri Brantebjerg – Kaffe i Antikcafeen ved Rørvig.

2004 Nordvestsjælland, Reersø: Knabstrub Kulturfabrik – Frokost i Reersø Kro – Lokale kunstnere – Birkegårdens haver.

2003 Falster: Gisselfelt Kloster Paradehuset – Galleri Gøtsche – Frokost i Elverkroen – Galleri Syd, Sønder Aslev – Kaffe i Polmenakke Traktørsted.

2002 Stevns: Johnny Oehlenschlæger – Birgitte Filand, Magleby – Frokost i Gjorslev Bøgeskov – Annette Sjølunds Galleri – Den Gamle Remise (Bente Ansholm, Lilli Henriksen) – Kratgårdens Kunsthåndværk ved Ranes Banke.

2001 Fynshoved og Kerteminde: Ida Holm Mortensen, Kertinge – Frokost på Marinaen – Johannes Larsens Museum – Galleri Munter Martofte.

2000 Sydskåne: Billinge Krukmageri – Lund, Skitsernes Museum – Lund Domkirke – hjem over den nyåbnede Øresundsbro. Frokost i Bosjøkloster.

1999 Møn: Agerholm Galleri & Skulpturpark – Pileflet – Danmarks Smykkemuseum. Frokost i Lolles Gård på Nyord.

1998 Sorø: Fulby Keramik – Birgitte og Hans Børjeson – Nana Nissen (væver) – Frokost i Støvlet Katrines Hus – Peter Christoffersen – Betty Engholm.

1997 Nordskåne

1996 Nykøbing S: Pakhuset – Tue keramik – Dragsholm Slot – Holbæk Æggelager.

1995 Nordsjælland: Frederiksværk – Asserbo – Esrum Kloster – LO skolen Helsingør.

1994 Jægerspris, Skuldelev kro.

1993 Næstved ”Den Grimme Ælling” Kählers keramik. Borreby Gods.